Nowy szczep koronawirusa 2019-nCoV

Zachorowania na zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem 2019-nCoV

ZAPOZNAJ SIĘ Z INFORMACJAMI

Koronawirus

Dowiedz się więcej na temat zachorowań w Europie.

Tutaj znajdziesz informacje na temat sytuacji we Włoszech.

https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/choroby/10301018/koronawirus-we-wloszech-79-zakazonych-2-zmarlych-odcieto-11-gmin-odwolano-mecze-serie-a.html

Tutaj znajdziesz informacje na temat sytuacji we Chinach.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-nowy-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koronawirus-w-chinach-zarazonych-ponad-75-tysiecy-osob,nId,4343063

Nowy groźny wirus (2019-nCoV) rozprzestrzenia się na Dalekim Wschodzie i powoduje  u ludzi zapalenie płuc prowadzące do niewydolności oddechowej. WHO ostrzega przed możliwą epidemią. W związku ze wzrostem liczby osób, które zakaziły się nowym szczepem koronawirusa oraz migracją osób zakażonych (wśród zarażonych jest obywatel Wielkiej Brytanii leczony w Tajlandii oraz obywatel USA, zdiagnozowany dopiero w swoim kraju) przedstawiamy objawy zakażenia wirusem oraz podstawowe sposoby zapobiegania przenoszeniu wirusa z człowieka na człowieka.

Znalezione obrazy dla zapytania koronawirus gov.pl

Koronawirusy – objawy zakażenia

Okres wylęgania choroby (czas od wniknięcia wirusów do organizmu a pierwszymi objawami) trwa 5-6 dni. Pierwsze objawy zakażenia są podobne do objawów grypy. Dopiero po kolejnych około 4 dniach występują pełne symptomy, takie jak:

  • trudności z oddychaniem,
  • wysoka gorączka,
  • ból głowy,
  • ból gardła i kaszel,
  • uczucie wyczerpania,
  • brak apetytu.

To oznacza, że na przykład osoby podróżujące z Chin (Wuhan) dowiedzą się o swoim zarażeniu, gdy będą już w innym miejscu w kraju lub na świecie.

Nowy wirus jest bardzo podobny zarówno pod względem struktury, jak i objawów choroby do wirusa SARS, którego epidemia miała miejsce w 2002 roku. U osób zarażonych SARS infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, następnie pojawia się biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz kłopoty z oddychaniem, które mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej. Konsekwencją może być nawet śmierć.

Niestety nie ma skutecznego lekarstwa zwalczającego koronawirusy, ani nie istnieje szczepienie zapobiegające wystąpieniu choroby.

Koronawirusy ‒ jak zapobiegać zakażeniu?

Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się wirusem, należy:

  • unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie;
  • pamiętać o higienie podczas oddychania (zasłanianiu w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust);
  • pamiętać o higienie osobistej (częstym myciu rąk wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund);
  • warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu;
  • nie dotykać brudnymi dłońmi ust, oczu oraz nosa;
  • przed podróżą sprawdzić informacje na stronie WHO;
  • unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami, jak i ich wydalinami, szczególnie podczas podróży.

Zalecenia dla podróżnych planujących podróż do Wuhan w Chinach

Osoby wybierające się do Wuhan w Chinach powinny:

  • unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego;
  • unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki;
  • unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami, przestrzegać zasad higieny rąk.

Podróżni z ostrymi objawami ze strony układu oddechowego, którzy przebywali w Wuhan i podejrzewają zakażenie koronawirusem, powinni skontaktować się z lekarzem z TeleCentrum poprzez czat lub telefoniczną Poradę Medyczną i przekazać informację na temat występujących objawów i historii podróży do tego miasta.

Ponadto, ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w Chinach, podróżni powinni otrzymać szczepienia przeciw grypie co najmniej dwa tygodnie przed podróżą, zgodnie z odpowiednimi zaleceniami krajowymi i międzynarodowymi.

Źródło: