MEZOTERAPIA – WROCŁAW
Zabieg wykonywany przy pomocy urządzenia, zwanego popularnie PENEM, (od wyrazu pen, czyli pióro, długopis, zaczerpniętego z języka angielskiego).
Mezoterapia jest niechirurgiczną metodą stosowaną do regeneracji i poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, w leczeniu cellulitu, rozstępów a także w leczeniu i profilaktyce łysienia. Dzięki śródskórnym wstrzyknięciom aktywnych preparatów poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększa metabolizm komórek tłuszczowych (lipoliza). Duża popularność tej metody wynika z szybko widocznych efektów rewitalizacyjnych, co wpływa na doskonałe samopoczucie i zadowolenie pacjentów.
Mezoterapia jest metodą naturalną, dającą długotrwałe rezultaty – koryguje zmarszczki, przywraca gładkość skóry, szybko poprawia kondycję i wygląd skóry.
Wskazania do mezoterapii:
❤ zwiotczenie skóry
❤ profilaktyka przeciwzmarszczkowa
❤ zapobieganie wypadaniu włosów
❤ cellulit (uda, brzuch, pośladki)
❤ rozstępy
Zalety mezoterapii:
❤ metoda naturalna, niechirurgiczna,
❤ długotrwałe rezultaty – koryguje zmarszczki, poprawia kondycję włosów, przywraca gładkość skóry, szybko poprawia kondycję i wygląd skóry
❤ stopniowa poprawa kondycji skóry widoczna już po pierwszym zabiegu
❤ dla każdego typu cery w zależności od potrzeb skóry
❤ wielokierunkowe działanie zależne od zastosowanej mieszanki
Częstotliwość zabiegów:
Mezoterapia najlepsze efekt przynosi, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów, jednak można wykonać ją także pojedynczo w celu kondycjonowania skóry. Początkowo należy poddawać się jednemu zabiegowi co 10-14 dni przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu. Ostrzykiwanie skóry można wykonywać przez cały rok, jednak w okresach dużego nasłonecznienia należy pamiętać o stosowaniu wysokich filtrów przeciwsłonecznych by zapobiec powstaniu przebarwieniem w miejscu iniekcji.
Przygotowanie do mezoterapii:
❤ tydzień przed zabiegiem można wcierać preparat z witaminą K – np. Auriderm XO (uszczelnia ona śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo),
❤ 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić aspirynę,
❤ bezpośrednio przed zabiegiem (ok. 45 min.) skórę poddawaną zabiegowi można posmarować kremem o działaniu znieczulającym (np. EMLA)
Zabieg polega na bezpośrednim wstrzyknięciu w skórę niewielkich dawek substancji leczniczych w miejsca zmienione chorobowo. Skład dostarczanej mieszanki uzależniony jest od potrzeb pacjenta oraz rodzaju wykonywanego zabiegu. Wstrzykiwane leki to m.in.: kwas hialuronowy, L-karnityna czy kofeina. Mezoterapia wykonywana jest za pomocą specjalnego zestawu mikroigieł.
Zastrzyki wykonywane są pistoletem automatycznie regulującym głębokość wkłuć. Robi się je co 0,5-1,5 cm. Ślady na ciele przypominają więc kratkę (szybko znikają). Nakłucia są niemal bezbolesne, igła dociera tylko do tkanki tłuszczowej lub skóry właściwej. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie kremem Emla. Może się zdarzyć, że igła trafi w naczynko krwionośne, wtedy powstaje siniak. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Działają one nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów.
Niedogodności mogące wystąpić w trakcie zabiegów:
❤ ból podczas wstrzyknięć – można go wyeliminować poprzez wcześniejsze zastosowanie środka znieczulającego (np. kremu EMLA)
❤ rumień, obrzęk – występuje bezpośrednio po zabiegu, jest to reakcja skóry na nakłuwanie
❤ bardzo rzadkie stany alergiczne objawiające się rumieniem, ustępujące samoistnie po kilku minutach lub godzinach
❤ siniaki, krwiaki – ryzyko zmian wzrasta w przypadku stosowania bezpośrednio przed zabiegiem leków wpływających na proces krzepnięcia krwi (np. aspiryny);
W razie tendencji do powstawania krwiaków warto zarezerwować sobie 2-3 dni na doprowadzenie skóry do formy (bezpośrednio po zabiegu można wykonać makijaż jeśli jest on niezbędny w odczuciu pacjenta).
Przeciwwskazania do mezoterapii:
- alergia
- ciąża, okres karmienia piersią
- cukrzyca (niewyrównana)
- stany zapalne na skórze, opryszczka, uszkodzenia / zakażenia skóry w obrębie zabiegu
- skóra źle tolerująca iniekcje (skóra naczynkowa, ryzyko powstawania zwłóknień)
- choroba nowotworowa
- stosowanie leków przeciwkrzepliwych
- gorączka i osłabienie
- nadwrażliwość/ alergia na składniki ampułki
- miesiączka
Mezoterapia mikroigłowa, mikronakłuwanie
Zabieg wykonywany przy pomocy urządzenia, zwanego popularnie PENEM, (od wyrazu pen, czyli pióro, długopis, zaczerpniętego z języka angielskiego). Urządzenie to wyposażone jest w specjalistyczną końcówkę z igłami ze stali chirurgicznej. Ilość igieł dobierana jest w zależności od wskazań jakimi kierujemy się przeprowadzając zabieg (najpopularniejsze końcówki posiadają 12 igieł). Producenci prześcigają się w wymyślaniu najprzeróżniejszych i najbardziej wymyślnych nazw dla swoich produktów np. Dermapen, Mezopen, Dr.Pen itp. Zasada działania wszystkich jest taka sama.
MECHANIZM DZIAŁANIA:
Urządzenie to umożliwia wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry, poprzez powstające w trakcie szybkich nakłuć, małe mikroskórne kanały. Te drobne uszkodzenia, stymulują naszą skórę do samoleczenia i zwiększenia produkcji nowego kolagenu. Dodatkowo znacznie bardziej zwiększa się ilość wnikających w głąb fibroblastów, składników odżywczych. Stymuluje to i przyśpiesza na poziomie komórkowym regenerację komórek naskórka.
Dzięki możliwości regulacji szybkości „wibrowania” igieł i głębokości nakłuwania, możemy precyzyjnie i efektywnie kontrolować zabieg. Dodatkowo dzięki temu zmniejszony do minimum został również dyskomfort pacjentów i znacząco zmniejszony czas leczenia i powrotu do normalnej aktywności.
- stymulacja produkcji kolagenu i elastyny;
- stymulacja fibroblastów poprzez działanie czynników wzrostu pochodzenia płytkowego;
- poprawa gęstości i elastyczności skóry.
Wskazania
- Drobne płytkie zmarszczki;
- Rozstępy;
- Blizny potrądzikowe, pooperacyjne, pooparzeniowe;
- Zwiotczała skóra;
- Odmładzanie dłoni;
- Wspomaganie terapii wypadania włosów
Przeciwwskazania
- Choroby nowotworowe;
- Ciąża i okres karmienia piersią;
- Aktywna opryszczka;
- Aktywny trądzik.
Skutki uboczne
- Sucha skóra
- Czerwone przebarwienia
- Obrzęk w okresie regenaracji
- Zakażenie skóry bakteriami lub wirusem opryszczki
Przebieg zabiegu:
Zabieg trwa kilka minut do nawet jednej godziny. Zależy to od obszaru, lokalizacji i problemu który leczymy.
Przygotowanie do zabiegu dobrze jest rozpocząć już na około 1 miesiąc przed zabiegiem stosując witaminę A i C np. w kremie, i potem kontynuując to przez przynajmniej 1 miesiąc po zabiegu.
Aby poprawić komfort zabiegu na skórę nakładamy krem znieczulający. Pozwala to bez problemu wykonać zaplanowana liczbę nakłuć/ przejść.
Zabieg może być powtarzany po upływie około 4 – 6 tygodni, co pozwoli na odbudowanie się kolagenu.
Zabieg mikronakłuwania najczęściej wykonywany jest na twarzy, ale może również z sukcesem pomagać w leczeniu rozstępów na udach i brzuchu.
Pytania i odpowiedzi
Czy mikronakłuwanie ( mezoterapia mikroigłowa) poprawia napięcie skóry?
Proces gojenia po zabiegu mikronakłuwania polega na wytwarzaniu nowego kolagenu i elastyny. Powoduje to poprawę napięcia skóry poprzez zmniejszenie i usunięcie zmarszczek, blizn i rozstępów.
Ile zabiegów mikronakłuwania przyniesie efekt?
Drobne zmarszczki, kurze łapki jak również nawet głębokie zmarszczki czoła powinny zauważalnie się zmniejszyć już po dwóch, trzech sesjach. Inne części ciała mogą wymagać większej ilości zabiegów.
Czy zabieg urządzeniem typu Dermapen, DrPan itp. różni się od zabiegu rollerem?
Tak, różnica jest bardzo zasadnicza, w rollerach mikronakłuwanie odbywa się pod kątem (igła wchodzi w skórę pod kątem), co powoduje, że rany w skórze nie są kanałami, a dużymi kraterami w kształcie odwróconych trójkątów. W przypadku „Penów” powstaje prosty pionowy i prostopadły to powierzchni kanalik. Pozwala to dużo szybciej i łatwiej goić się, dając lepszy efekt końcowy. Również powikłania są znacznie rzadsze niż po rollerach.
Dodatkowo na korzyść Penów przemawia ich budowa – mała końcówka zabiegowa. Łatwość penetracji w trudniej dostępne miejsca np. w okolicy oka i możliwość „na bieżąco” wybierania długości igły/ głębokości wkłuć, wydaje się, że pozwala jednoznacznie wybrać zwycięzcę w tej kategorii.
Jak długo po zabiegu będziemy widzieć efekty?
Rezultaty przebudowy skóry powinny zacząć być widoczne po około 1- 2 tygodniach i obserwowane przez kilka miesięcy. Trwałe wyniki pojawią się po 4 – 6 zabiegach.
Czym różni się mezoterapia ”tradycyjna” od mikroigłowej?
Obie procedury wykonywane są przy użyciu cienkich igieł, jednakże podczas mezoterapii wstrzykujemy zaplanowana substancję. Mikronakłuwanie, mezoterapia mikroigłowa powoduje zaś jedynie niewielkie rany, których samoleczenie jest samo w sobie środkiem do uzyskania efektu.
Czy wykonywanie zabiegu mikronakłuwania – DermaPen®, Mezopen, DrPEN, Derma-Stemple®- co 2 tygodnie nie będzie skuteczniejsze?
Wszelkie zabiegi tego typu (DermaPen®, Mezopen, DrPEN, Derma-Stemple®) powinny być wykonywane najlepiej w odstępach minimum 4 tygodniowych, a lepiej nawet poczekać 6 tygodni. Dajemy w ten sposób skórze czas na gojenie się i tworzenie nowego kolagenu. Niestety powtarzanie zbyt wcześnie zabiegu niweczy nasze wcześniejsze starania i bardzo ogranicza efekt.
Laserowe odmładzanie skóry – tutaj znajdziesz opis zabiegu i informacje na ten temat
Termolifting NIR- tutaj znajdziesz opis i informacje na ten temat
MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA
WROCŁAW HAPPYDERM
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zabiegowych, proszę skontaktuj się z nami, a odpowiemy na interesujące Panią/Pana pytania.