ZAPALENIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH

 Zapalenie mieszków włosowych to częsta dolegliwość pojawiająca się najczęściej po depilacji.

ZAPALENIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH – WROCŁAW

Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych wygląda nieestetycznie i jest stosunkowo trudne do wyleczenia. Zmian takich nie wolno lekceważyć, gdyż mogą przerodzić się w dużo bardziej groźne dla zdrowia choroby skóry. Najlepiej do czasu wyleczenia skóry zrezygnować z depilacji w tym miejscu, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego.

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych i jak je leczyć?

Zapalenie takie pojawia się najczęściej po goleniu włosów. Jeżeli po takim zabiegu w obrębie mieszków włosowych pojawiają się charakterystyczne czerwone wykwity, może to świadczyć o zapaleniu mieszków włosowych. Jednak depilacja nie jest jedyną przyczyną występowania tych przykrych dolegliwości.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć charakter infekcyjny i nieinfekcyjny.

Infekcyjne zapalenie może być wywoływane przez patogeny bakteryjne – paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty, wirusowe lub grzybicze. Wnikając one do mieszka, mnożą się w nim prowadząc do powstania zmian chorobowych.

Zmiany nieinfekcyjne to stan powstający na skutek nadmiernego drażnienia skóry. Powodem może być na przykład pocieranie ubraniem lub częste drażnienie jakimś przedmiotem. Do zapalenie mieszków włosowych skłonności mają osoby, które mocno się pocą (maceracja skóry zwiększa podatność na podrażnienia).

Choroba może być również efektem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Mówimy wtedy o popromiennym zapaleniu mieszków włosowych i zaliczanym je do zmian nieinfekcyjnych. Przewlekłe, nieleczone zapalenie mieszków włosowych prowadzić może do powstania czyraków lub figówki – groźnych dla zdrowia zapaleń skórnych.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Zaliczamy do nich wykwity skórne w obrębie ujścia włosa, które mogą być wypełnione płynem surowiczym lub ropą. Czerwone krostki tworzą najczęściej duże skupiska obejmując nawet cała powierzchnię depilowanej i/lub podrażnionej skóry. Może to powodować ból i swędzenie ale należy za wszelką cenę powstrzymać się od ich rozdrapywania i wyciskania.

Zapalenie mieszków występuje najczęściej na powierzchni skóry głowy, rąk, nóg, pod pachami, w okolicach łonowych, na twarzy i na pośladkach. Nie występuje natomiast na powierzchni stóp i dłoni, ponieważ skóra je pokrywająca pozbawiona jest mieszków włosowych.

Jeśli krosta zaczyna się rozrastać i rozmiarem przypomina pestkę wiśni, możemy wtedy mówić o czyraku. Objawy towarzyszące czyrakowi są bardzo charakterystyczne. Szybko pojawia się ból w obrębie rosnącej krosty, uczucie gorąca, swędzenie i pieczenie. Krosta jest czerwona z charakterystycznym czopem ropnym na środku, wokół zmiany również pojawia się mocne zaczerwienienie. Rozwojowi zapalenia towarzyszy nie tylko bolesność, ale również gorączka i złe samopoczucie. Czyraków nie nakłuwamy i nie wyciskamy. Podrażnienie czyraka prowadzi do zaostrzenia się stanu zapalnego. Duży widoczny czyrak to wskazanie aby udać się do lekarza. Może okazać się konieczne nakłucie zmiany, jej oczyszczenie i założenie opatrunku.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Leczenie powierzchownego zapalenia mieszków włosowych – miejscowe lub ogólne.

W przypadku zapalenia na tle bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię. W większości przypadków wystarcza zastosowanie okładu z antybiotykiem, który wysusza zmiany i zdezynfekuje skórę.

W czasie leczenia, aby infekcja nie przeniosła się na inne części ciała, należy szczególnie dbać o higienę,. Zmian nie należy wyciskać ani rozdrapywać. Zaleca się noszenie luźnej odzieży (w przypadku leczenia skóry rąk, nóg, pośladków) i powstrzymanie się od depilacji na czas całkowitego wyleczenia. Należy unikać stosowania kosmetyków na skórę dotkniętą zmianami. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza.

Zapobieganie

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?

Nie należy poddawać się częstej depilacji, a w niektórych przypadkach konieczna będzie całkowita rezygnacja z golenia włosów. Osoby, ze skłonnością do naturalnych skłonności do zapalenia mieszków włosowych lub osób z obniżoną odpornością, powinny szczególnie uważać na podrażnienia, dokładnie oczyszczać skórę, aby nie dopuszczać do zakażeń. W zapobieganiu pomocne może być noszenie luźnej i przewiewnej odzieży, która nie drażni skóry i nie wywołuje nadmiernego pocenia.

ZAPALENIE MIESZKÓW WŁOSOWYCH

WROCŁAW HAPPYDERM

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zabiegowych, proszę skontaktuj się z nami, a odpowiemy na interesujące Panią/Pana pytania.

Zapraszamy do kontaktu
Zadzwoń lub napisz do nas. Na pewno uda się wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie i termin. Nie zawsze to co oczywiste, jest najbardziej odpowiednie. Służymy pomocą i radą.