Project Description

Łojotokowe zapalenie skóry ( wyprysk łojotokowy )

to przewlekła i nawrotowa dermatoza z występowaniem zmian rumieniowo-złuszczających na skórze twarzy, klatki piersiowej oraz głowy owłosionej. Zmiany skórne mogą pojawiać się w obrębie fałdów skórnych.
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych i współistniejące zakażenie grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur (Pityrosporum ovale) są podawane jako przyczyna. Dodatkowy wpływ mogą mieć różne leki, jak również podawane są związki ŁZS z chorobami układu nerwowego jak: choroba Parkinsona czy padaczka  W takich przypadkach często obserwuje się cięższy przebieg choroby. Inne wymieniane czynniki mogące mieć wpływ na powstawanie łojotokowego zapalenia skóry:

zaburzenia immunologiczne;
zaburzenia hormonalne (szczególnie androgenowe);
niektóre leki (w tym haloperydol, chloropromazyna, psoraleny);
zaburzenia nastroju - długotrwały stres, depresja;
nieodpowiednia dieta - dotyczy to również osób ciepiących na zaburzenia odżywiania;
uzależnienie od alkoholu

Łojotokowe zapalenie skóry - częstość występowania

Łojotokowe zapalenie skóry to często diagnozowana choroba skóry ( około 10% wszystkich dermatoz). Choroba ta może występować u chorych genetycznie predysponowanych, częściej u mężczyzn.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

W łojotokowym zapaleniu  skóry zmiany w postaci tłustych łusek znajdziemy na skórze głowy owłosionej.  Czasem towarzysza temu zmiany rumieniowe. Inne miejsca występowania zmian to skóra brwi, okolica fałdów nosowo-wargowych, małżowina uszna, mostek, między łopatkami oraz zgięcia stawowe. Często towarzyszy tym zmianom świąd, a stan zapalny skóry owłosionej może powodować wypadanie włosów z tych okolic.

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry to terapia lekami przeciwzapalnymi i przeciwgrzybiczymi.

Najważniejsze w leczeniu wyprysku łojotokowego skóry owłosionej głowy są szampony zawierające cyklopiroksolaminę, ketokonazol lub pirytonian cynku, zaś na skórze gładkiej polecane są preparaty miejscowe z pochodnymi imidazolowymi oraz słabo i średnio mocno działającymi glikokortykosteroidami. Na twarz stosujemy pochodne kalcyneuryny.

Łojotokowe zapalenie skóry należy do grupy chorób przewlekłych i należy liczyć się z możliwością nawrotu objawów. Z najnowszych obserwacji można zakładać że choroba ta może być traktowana jako stan przedłuszczycowy. Biorąc zaś pod uwagę objawy kliniczne, można stwierdzić że obie jednostki są do siebie podobne.

Skonsultuj się z lekarzem

Zadzwoń lub napisz do nas. Na pewno uda się umówić z lekarzem i rozpocząć właściwe leczenie lub może wykluczyć niepokojącą diagnozę. Mamy doświadczenie i z pewnością udzielimy najlepszej pomocy. Zapraszamy do kontaktu.

POZNAJ INNE CHOROBY

Poczytaj o innych objawach i dolegliwościach, aby wiedzieć więcej i mniej się denerwować w sytuacji, kiedy nie ma kogo o to spytać. Mnogość objawów może być myląca, ale czasem taka wiedza się przydaje.

OPINIE NASZYCH PACJENTÓW

Dziękujemy Państwu za dotychczas okazane zaufanie i prosimy o dzielenie się Państwa opiniami o naszej pracy  z innymi. Szanujemy wszystkie zdania i cieszymy się bardzo z każdej nawet najdrobniejszej pozytywnej uwagi, co motywuje nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy.

...po długim okresie niewłaściwego leczenia w końcu po dwóch tygodniach wszystko przeszło. Bardzo dziękujemy.

Gabrysia

Niesamowita, kompetentna, przesympatyczna, ciepła, empatyczna, wspaniała Pani Doktor! Moja wizyta trwała aż godzinę! Pierwszy raz spotkałam się z tak długą konsultacją dermatologiczną, bardzo szczegółowy wywiad, dokładne badanie, rozmowa, szukanie rozwiązań, myślę, że pierwszy raz uzyskałam trafną diagnozę, bez sterydów na dzień dobry.....

Magdalena

Najlepszy specjalista dermatolog, na dodatek ze świetną pamięcią. Wszystko jest dokładnie wytłumaczone i rozpisane. Nie obawiam się zadać jakiegokolwiek pytania. Tak jak już ktoś napisał-lekarz od ciała i duszy. Pani doktor interesuje się pacjentem jako jednostką, a nie kolejnym tym samym przypadkiem.....

Anna